Skip Ribbon Commands
Skip to main content

State Qualifiers

State Tournament Placewinners/Qualifiers

1964

Frank Fulwider

Larry Ritter

Ormal Zeller

1965

Dale Pastian

Jim Lebert

Larry Fortuna

Ormal Zeller

1966

Dale Pastian

Steve Hoffart

Dave Beck

Ormal Zeller

1967 – 5th

Dale Pastian  1st

Dave Jansen  2nd

Gary Karel  3rd

Larry Soesbe

Steve Hoffart

Larry Lewis

Greg Lundberg

 

1968 – 3rd

Larry Soesbe  4th

Dean Vavra

Dave Jansen  2nd

Dennis Vedral  2nd

Gary Karel  2nd

Dave Keiser

Kent Hogrefe

 

1969

Terry Grubbs  4th

Larry Soesbe  2nd

Dave Keiser  1st

Kent Hagrefe  3rd

1970

Terry Grubbs  4th

Dean Vavra

Jack Dooley  3rd

Dave Keiser  2nd

1971

Dan Grubbs

Jeff Linton

Wes Dale

Mike Dooley

Ron Steffen

Jeff Audiss

1972 – 3rd

George Grubbs  1st

Dan Grubbs

Dave Stukel

Mike Dooley  2nd

Bob Harrison

Jeff Audiss  4th

Jim Karel

 

1973 – 9th

George Grubbs  1st

Steve McCance  6th

Dan Grubbs

Jeff Linton

Russ Grim

Jim Karel

1974 – 4th

Sam Hoffart  4th

George Grubbs

Doug Linton

Steve McCance

Jeff Linton

Dave Stukel  5th

Gerald Hotz

Jim Karel  1st

 

1975 – 5th

Mike Sievers  6th

George Grubbs  1st

Sam Hoffart  6th

Roger Steffen

Doug Linton

Steve McCance  1st

Russ Grim

Cal Peck

1976

Dave Cornemann  6th

Tim Cornemann

Sam Hoffart  2nd

 

1977

Steve Hotz

Dave Cornemann  4th

Jim Sinclair

Mike Sievers

Kirby Kruse

Greg Smith

Roger Gingery  5th 

Doug Frank

1978

Dave Cornemann  3rd

Tim Cornemann

Blaine McCance

1979- 7th

Jeff Pochop

Dave Taggart

Jim Sinclair

Dave Cornemann  1st

Blaine McCance

1980- 7th

Jeff Pochop  4th

Dave Cornemann  1st

Blaine McCance  3rd

Bryan Nelson  4th

1981

Rod Vosika  6th

Mark Stukel

Blaine McCance  1st

Bryan Nelson  5th

1982

Calvin Stukel

Brad Kruse

Mark Stukel  3rd

Todd Steffen

1983

Blair Lindwurm

Calvin Stukel

Jade Beehler

Mark Kenzy

Brad Kruse  3rd

Mark Stukel  3rd

Mark Fortuna

1984- 7th

Tim Hotz

Calvin Stukel  4th

Mark Stukel  1st

Chad Kingsbury  6th

1985

Calvin Stukel  1st

Chad Kingsbury  5th

1986

Chad Hansen

Chad Ekroth

Joe Krizan  6th

Chad Kingsbury  2nd

Joe Winter  6th

1987

Kurt Stukel

Matt Hansen

Paul Preslicka

Chad Ekroth

Joe Krizan 

Joe Winter  5th

1988

Matt Hansen

Chad Hansen

Chad Ekroth  6th

Joe Winter 1st

 

1989

David Frank  8th

Matt Hansen  8th

Jeff Shomion

Kurt Stukel  7th

Chad Hansen  4th

David Kotrba

 

 

1990- 8th

Chad Hansen  2nd

Matt Hansen  2nd

Kurt Stukel  7th

John Beck  5th

David Kotrba  8th

GW Ekroth

George Johnson

 

1991- 8th

Jeff Shomion  5th

Justin Willuweit  5th

Justin Cook  6th

David Frank  2nd

Matt Hansen  5th

Jon Vedral

 

1992- 7th

Matt Hansen  3rd

Jon Vedral  2nd

GW Ekroth  6th

Justin Willuweit  3rd

Justin Cook  7th

 

1993

Justin Willuweit  1st

David Frank  6th

1994

Aaron Veskerna  5th

Clint Willuweit

Justin Willuweit  3rd

1995

Aaron Veskerna  5th

Clint Willuweit

Justin Willuweit  2nd

Charlie Johnson

1996

Charlie Johnson

Chad Slade

Justin Willuweit  2nd

Clint Willuweit  3rd

Aaron Veskerna  3rd

1997- 10th

Jason Grim

Aaron Veskerna  1st

Clint Willuweit  1st

Brian Grim

Tom Miller  5th

 

1998

Nate Hansen  5th

Aaron Veskerna 1st

Jacob Schroeder

Brian Grim  6th

Beau Beck

1999- 10th

Nate Hansen  3rd

Jason Grim

Chad Slade  7th

Andrew Sinclair

Clint Willuweit  4th

Beau Beck

Tom Miller

2000- 6th

Andy Willuweit  7th 

Nate Hansen  3rd

Chad Slade  2nd

Andrew Sinclair  7th

Beau Beck  7th

2001- 6th

Nick Hansen

Nate Hansen  1st

Jason Grim  8th

Andrew Sinclair  2nd

Michael Veskrna  4th

2002- 5th

Nate Hansen  1st

Jason Grim  7th

Andrew Sinclair  1st

Michael Veskena  1st

2003- 5th

Nate Hansen  1st

Andy Willuweit  4th

Nick Hansen

Andrew Sinclair  1st

Michael Veskrna  1st

2004- 8th

Tarell Bauld

Josh Fox  2nd

Curt Dobesh

Andy Willuweit  3rd

Nick Hansen

Michael Veskrna  1st

2005

Roger Miles

Dillon Vosika

Nick Hansen  3rd

 

2006

Gavin Pochop

Dillan Vosika  7th

Dillon Lambley

Clay Lundberg  7th

2007

Michael Braun

Shelby Soesbe

Gavin Pochop

Dillan Vosika  6th

Dillon Lambley  5th

2008

Mat Braun  6th

Colton Johnson

Dillan Vosika  4th

Kyle Hemeyer

2009- 5th

Rowdy McAllister

Austin Kahler

AJ Dostal

Colton Johnson  2nd

Mat Braun  3rd

Shelby Soesbe  8th

Mike Braun  4th

Gavin Pochop  6th

Connor Sachtjen  6th

Brock Sinclair  8th

2010 - 5th

Rowdy McAllister

AJ Dostal

Mat Braun  3rd

Shelby Soesbe  3rd

Colton Johnson  5th

Gavin Pochop  4th

Mike Braun  3rd

Blair Sinclair

Brock Sinclair  5th

2011

Kurt Braun  4th

Mat Braun  3rd

Colton Johnson  3rd

Mike Braun  4th

2012

Kurt Braun  3rd

Levi Schonebaum

Turner Serr

2013

Joseph Veskrna

Kurt Braun  2nd

Levi Schonebaum  4th

Turner Serr

Jonah Beck  4th

Brody Boes

Dowain Kerner

Colton Nelson

 

 

2014

Atlas Willuweit  3rd

Vladik Johnson

Kurt Braun

Levi Schonebaum  2nd

Noah Beck

Turner Serr  8th

Jonah Beck  8th

Skye Soesbe

Colten Nelson

 

2015

Atlas Willuweit  4th

Vladik Johnson

Kurt Braun  6th

Brandon Warnke

Noah Beck  3rd

Jonah Beck 

Skye Soesbe

Tyson Serr

Dowain Kerner  7th

 

2016-8th 

Jackson Eklund  3rd

Finn Hanson

Vladik Johnson

Jeremiah Beck  7th 

 Noah Beck  2nd

Tyson Serr

Colten Nelson  3rd

 

2017

Jordan Vosika

Jackson Eklund  3rd

Vladik Johnson

Jeremiah Beck  4th

Colten Nelson  4th

 

2018

Owen Hansen

Jordan Vosika

Jackson Eklund  2nd

Finn Hanson

Jeremiah Beck  4th

Rhoss Oliver

Ridge Oliver

 

2019

Owen Hansen 3rd

Jordan Vosika

Jackson Eklund 2nd

Frank Even 5th

Tyler Murray

Finn Hanson

Jeremiah Beck 3rd

Ethan Dargatz